Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Коли дерева будуть великими

Проекти з деревини: від лавок в парках до хмарочосів і міських кварталах

Ми вже звикли до сучасних дерев`яним об`єктів в головних московських парках: численні лавочки, павільйони, паркові трибуни, кафе, кіоски, дитячі майданчики, атракціони - такими дерев`яними об`єктами столичного жителя не здивуєш.
 
І все ж дерево в наших містах практично не зустрічається, його присутність обмежується парками і малоповерхових приватним будівництвом. А тим часом дерево застосовується в багатьох країнах як повноправний міський матеріал. Досить порівняти дві сторінки пошукової видачі картинок за запитами «дерев`яна архітектура» і «wooden architecture», щоб наочно переконатися в тому, як по-різному у нас і «у них» йдуть справи з деревом.
 
Якщо проаналізувати об`єкти, що номінувалися премії ArchiWood, яка відіграла чималу роль у формуванні ставлення до дерева як модного і сучасного матеріалу, за всі шість років її існування, виявиться, що 3/4 всіх об`єктів - заміські. Решта ж чверть міських об`єктів майже цілком припадає на міські парки.
 
Це здається логічним, адже дерево - сільський матеріал, хіба ні? Ви здивуєтеся, але співзвуччя слів «дерево» і «село» не має під собою смисловий основи. «Село» - від слова «дерти», це місце, очищене від дерев під ріллю (продерся). Якщо на Русі щось і було тотально дерев`яним, так це міста: від огорож до мостових, від небагатьох хатинок до розкішних хором і храмів.
 
У камені намагалися не жити через вогкість. Холодні і сирі кам`яні палати, як правило, використовували для прийомів і бенкетів, для зберігання припасів, господарських функцій. Жити воліли в дерев`яних надбудовах. Великим недоліком матеріалу, як ми всі пам`ятаємо зі шкільної програми, була його горючість: цілі міста вигоряли дотла через мінімальнt загоряння. Саме тому, коли в Москві за царя Олексія Михайловича з`явився тютюн, курців жорстоко переслідували - як і тих, хто палить домашні печі в літню пору. Може бути, саме генетична пам`ять про пожежі заважає нам сьогодні повернутися до повноцінного застосування дерева в міській архітектурі.
 
Тим часом, цей гнучкий і різносторонній матеріал переживає сьогодні друге народження. Сучасні способи обробки дерева усувають його головний недолік, горючість, залишаючи нам різноманітні і різнопланові гідності: екологічність, легкість, простоту в обробці, економічність, нарешті, радіопрозорість, особливо актуальну в еру гаджетів. По вогнестійкості дерев`яні клеєні конструкції перевершують сталь: замість того, щоб горіти, вони лише повільно тліють. Це уможливило широке застосування дерева для об`єктів в місті будь-якого масштабу: S, M, L, XL. 

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації