Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Розкрито походження людських щелеп

Палеонтологи з Швеції та Китаю з`ясували, що першими істотами з аналогічними людським щелепами стали древні панцирні риби, які жили понад 400 мільйонів років тому. Дослідження опубліковане в науковому журналі Science.
 
Спочатку щелепи виникли з кісток, що підтримують зябра. У той час як звичайні риби мали кісткові пластини замість повноцінної щелепи, у панцирних риб щелепу складалася з трьох основних частин — зубна, верхньощелепна і предчелюстная кістки. Мін Чжу (Min Zhu) з колегами кілька років тому виявили рибу Entelognathus primordialis, яка мала таке будова щелепи. Однак тоді вчені не могли з упевненістю заявити про те, що така щелепа була у всіх панцирних риб.
 
Тепер ця ж група вчених знайшла в Китаї нову рибу Qilinyu, яку визначили як «родича» Entelognathus. Обидві риби жили в один період часу і мали однакову будову, тому дослідники заявили про те, що сучасні хребетні зобов`язані своєю щелепою панцирним рибам.
 
Також біологи встановили, що панцирні риби — найдревніші істоти з справжніми зубами. Щелепи панцирних риб були усіяні численними нагадують зуби виростами, що мали дентин і зубний канал.

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації