Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Антропологи пояснили пристрасть чоловіків до куріння

 
Антропологи під керівництвом Кейсі Рулетт (Casey Roulette) з Вашингтонського університету з`ясували, що переважання чоловіків-курців над курцями жінками — риса багатьох людських культур, включаючи племена з високим ступенем гендерної рівності. Стаття про вивчення згубної звички в африканському племені пігмеїв акка опублікована в журналі Human Nature.
 
Жінки племені ухиляються від куріння, оскільки це може принести шкоду плоду під час вагітності, а також маленьким дітям. Крім того, вони вважають, що це робить їх непривабливими для потенційних женихів. У той же час жіноча стать воліє чоловіків-курців, оскільки вживання тютюну часто пов`язується з готовністю йти на ризик, а також зі здатністю постояти за свою сім`ю.
 
Дослідники відзначають, що для племені акка характерно гендерна та вікова рівність. Обидві статі мають право брати участь у діяльності, яка в інших традиційних суспільствах зазвичай закріплена за жінками або чоловіками. Плем`я, в якому живуть близько 30 тисяч осіб, розділена на невеликі поселення в лісах басейну річки Конго. Аборигени познайомилися з тютюном в кінці XIX століття, проте з-за своєї ізоляції вони не зазнавали впливу реклами тютюнових фірм або антитютюнових кампаній.
 
Антропологи провели опитування серед аборигенів, щоб дізнатися про особливості їх куріння, а також поширеності звички. Крім того, вчені провели тести з пробами слини. Всупереч очікуванням, гендерна рівність не стало запорукою куріння обох статей. Лише 5 відсотків жінок пристрастилися до тютюну — проти 94 відсотків чоловіків. За словами вчених, такі відмінності виявилися найбільшими серед усіх інших людських суспільств.
 
Жінкам у племені акка не заборонено палити, однак більшість представниць прекрасної статі утримуються від тютюну в силу можливого збитку ще не народженим дітям або дітям, яких годують груддю. Багатьом не подобається смак, а інші знають, що чоловіки віддають перевагу некурящих жінок. Ті деякі жінки, що палять, як правило, вже вийшли з дітородного віку.
 
За словами антропологів, аборигени кажуть, що їх жінки після менопаузи стають більш схожими на чоловіків, і це думка серед представників племені також може впливати на поширеність куріння серед літніх жінок.
 
Вчені вважають, що вживання тютюну в племені відіграє велику роль у зміцненні соціальних відносин між членами групи.

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації