Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Прилади контролю електрики - раритетний ракурс

Колекція старовинних електролічильників
Після війни в СРСР хлинув потік трофейного майна. "Пам`ятаєте, як Висоцький співав? Про своє дитинство?" - Микола Павлович наспівує рядки відомої пісні про дітей війни. - "Трофейна Німеччина, трофейна Японія"... Ну, японського у мене нічого немає, а німецьких, польських, чеських, угорських лічильників дуже багато. Є різні конструкції, але ось що цікаво: частина з них, причому значна, були як автомати газованої води: з отвором для монет - монетоприймачем. У мене їх 15 різних типів. Очевидно, у більшості країн до війни була поширена система передоплати: скільки кинув грошей, стільки й отримав електрики. У нас, звичайно, цю функцію відключали, і вони працювали в режимі вимірювання", розповідає харківський колекціонер лічильників електроенергії Микола Синиця.
 
Цікаво, що і в Союзі теж намагалися ввести систему передоплати електрики на початку 80-х і навіть обмеженим тиражем випустили такі лічильники. Вони є в колекції Миколи Павловича. Як він згадує, Харків теж надходило 2 або 4 десятка таких експериментальних зразків. Їх навіть встановлювали споживачам. Але експеримент виявився невдалим, система не прижилася. Спочатку їх переключили в звичайний режим, а потім взагалі замінили.
 
ВІД ЄВРОПИ ДО КИТАЮ. Є у колекції Миколи Павловича і екзотичні прилади. Зовні вони мало відрізняються від інших моделей, але мають незвичайний родовід. Микола Павлович бере в руки лічильник з ієрогліфами на панелі і скляним корпусом - китайська: "Я зняв його десь у приватному секторі, у 80-х, у сім`ї переселенців з Китаю. Тоді на наших заводах працювали китайські та в`єтнамські робітники. Деякі залишалися жити в Харкові і перевозили сюди сім`ї. Ті, як бачите, їхали до нас разом зі своїми лічильниками".
 
Сьогодні у Миколи Павловича є майже все, з чим могли зіткнутися працівники енергопідприємств в нашій країні за ці роки. Але зупинятися на досягнутому він не збирається і продовжує фіксувати історію "для онуків". Для нього історія - це колекція звичних, але таких, виявляється, незвичайних приладів, як електролічильники, пише neodimrostov.ru. До речі, на цьому сайті можна також переглянути фотогалерею старовинних лічильників.

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації