Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Центробанк і Держдума Росії «добралися» до Форекса


Після того, як регулятор гарненько «прорідив» ряди банків, з`явилася загроза, що його попросять навести лад і серед небанківських фінансових організацій. Держдума навіть згодна розглянути поправки, направлені на посилювання відповідальності за будівництво фінансових пірамід. Шахраї на ринку Форекс можуть починати хвилюватися.
 
Взагалі, регулюванням Форекса треба б зайнятися вже давно. Всі люди, так чи інакше пов`язані з біржовою торгівлею, періодично одержують «по електронке» листи з пропозицією запрацювати на ринку Форекс. Виходить, хтось порушує закон про персональні дані. Але ж схема працює! Інтерфакс-ЦЭА підрахував, що минулого року близько 400 тис. наших співгромадян стали клієнтами форекс-брокерів, а загальний середньомісячний оборот досяг 440 млрд доларів проти 220 млрд доларів в 2012г. (у якому і кількість клієнтів була на 100 тис. менше).
 
Форекс не має географічної прив`язки, а торгові майданчики віртуальні. Оскільки різниця в курсах валют мала, то учасники грають не на власні, а на позикові засоби. Крупні брокери дають клієнтам кредити, що перевищують депозити цих же клієнтів в десятки разів. Термін кредиту обчислюється в хвилинах і не перевищує 12 годин. Серед конкурентів не тільки живі люди, але і роботи, які «міркують» швидше. Гравцю може повезти, а може і ні, і тоді відігратися буде складно. Ось в цю ризиковану діяльність росіяни минулого року вклали, за даними ЦРФІН (Центр регулювання позабіржових фінансових інструментів і технологій), більше 550 млн. У нинішньому році очікується приріст на 15%. Фактично, пише Поступ, ці гроші дісталися форекс-брокерам, які часто реєструються в офшорах і працюють через ланцюжок інших фірм.
 
Самі учасники ринку визнають, що проблема відсутності регулювання є, хоч і підкреслюють, що реальну величину обороту підрахувати складно зважаючи на відсутність стандартів обліку і проведення значної частини операцій за кордоном.
 
За таких умов тут поле неоране для шахраїв, які атакують людей листами з обіцянкою всього золота світу, а потім зникають, коли нічого непідозрюючі громадяни переведуть їм гріш. По суті, це фінансова піраміда. І подвоєння оборотів не могло не привернути нових шахраїв. Добросовісним гравцям це заважає працювати на Форексі, тому ЦРФІН офіційно звернувся до ЦБ з проханням щось зробити.
 
У принципі, ЦБ може хоч зараз провести чищення аналогічно банківському сектору. Як повідомили представники Центробанку, звернення ЦРФІН буде розглянуто у встановлений законом термін (один місяць). Але це не дасть ефекту. Закриють одні фірми, з`являться інші. Необхідно вирішувати проблему на законодавчому рівні. І якщо банківська діяльність регулюється законом, то для Форекса закон практично не писаний.
 
Вадим Винограду, голова ЦРФІН, розповідає, що зараз в законі відсутнє поняття фінансової піраміди як такий. Все, що ЦРФІН може зараз, – це не рекомендувати громадянам зв`язуватися з компаніями з складеного їм чорного списку. Але цього заходу недостатньо.
 
Минулого року в першому читанні був прийнятий законопроект, що зобов`язує компанії реєструвати свою діяльність не в офшорах, а через російських юридичних осіб. Так звітність стане об`єктивнішою. ЦРФІН сподівається, що в 2014г. приймуть відповідний закон, проте це тільки почало.
 
У червні минулого року законопроект «Про ринок дерівативів і діяльності профільних операторів на позабіржових фінансових ринках» в першому читанні був розкритикований і весною 2014г. відправлений на доопрацювання. Проект допрацьований і знову внесений в Держдуму. Його планують розглянути в червні, але є ризик, що прийняти до парламентських канікул не встигнуть. Є інформація, що справа навмисно затягується фінансовими лобістами. Але в цілому Рада Федерації (СФ) ідею підтримує. По-перше, Форекс затребуваний, а тому потребує регулювання. По-друге, від компаній, що функціонують в офшорах, РФ не одержує податки, тому треба створити привабливі умови для того, щоб компанії були зацікавлені працювати відповідно до російського права.

Також по темі: RoboForex: як все починалось 
 
А ще наприкінці 2013г. були внесені на розгляд поправки ряду існуючих законів з тим, щоб ввести відповідальність (аж до кримінальної) за створення фінансових пірамід. Держдума поправки схвалила і винесла на пленарне засідання, але поки вони не розглянуті навіть в першому читанні.
 
Загалом, з`явився шанс, що до кінця цього року або до початку наступного регулятори «дістануться» нарешті до шахраїв, і громадяни дістануть можливість понизити свої ризики. 

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації