Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Акробатика геконів і тарганів надихнула творців роботів

Вчені встановили, як саме тарганам і геконам вдається швидко перестрибувати з одного боку поверхні на іншу, і використовували цей спосіб для модифікації роботів-бігунів. Робота опублікована в журналі PLoS ONE, її короткий зміст наводить Science Now.
 
Дослідники встановили камеру перед похилій картонній площиною і спостерігали, як таргани доповзають до краю і перевертаються на її іншу сторону. Таргани і гекони здійснювали цей розворот дуже швидко - практично не знижуючи швидкості бігу.
 
Автори проаналізували отримане відео і побудували математичну модель, згідно з якою рухи тварин нагадували руху маятника.
 
Вчені розрахували швидкість руху під час розвороту і силу, з якою задні лапки утримують тварин від падіння. Згідно з розрахунками, таргани і гекони під час вчинення цього трюку відчувають перевантаження в 3 - 4 рази перевершують прискорення вільного падіння.
 
Автори скооперувалися з робототехниками з Каліфорнійського університету в Берклі, створили шестиногого робота DASH, на чию будову фахівців надихнуло будова комах. Інженери забезпечили робота липучками на задніх ногах", завдяки чому він зміг виконувати той же акробатичний трюк, що і таргани, пише http://stepnyezveri.info/.
 
Особливості будови та поведінки тварин часто допомагають дослідникам винаходити нові способи пересування роботів. Нещодавно інженери створили, надихнувшись будовою молюсків, робота-кальмара і копіює спосіб пересування міксоміцети робота-слизевика.

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації