Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Тварини добре бачать у темряві завдяки незвичайній упаковці ДНК

Нічні тварини добре бачать у темряві завдяки незвичайній упаковці ДНК в ядрах світлочутливих клітин-паличок в сітківці їх очей: замість того, щоб розсіювати падаюче на них світло, як це відбувається в очах денних тварин і людини, ці клітини навпаки його фокусують, завдяки чому навіть слабке світло може проходити вглиб шарів сітківки, стверджують автори дослідження, опублікованого в журналі Cell, про що детальніше можна прочитати на сторінці http://ria.ru/science/20090416/168335006.html.
 
Мільйони таких фокусуючих лінз в сітківці, дозволяють тваринам, які ведуть нічний спосіб життя, розрізняти потоки дуже слабкого світла всього в декілька фотонів.
 
"Гіпотеза про те, що на здатність нічних тварин добре бачити в темряві впливає те, як упакована в їх ДНК в ядрах світлочутливих клітин-паличок, спочатку здалася смішною нашим колегам, які звикли міркувати про упаковку ДНК тільки з позицій ефективності трансляції генів", - стверджує Борис Іоффе (Boris Joffe), провідний автор публікації з Мюнхенського університету імені Людвіга Максиміліана, слова якого наводить прес-служба видавництва Cell Press.
 
У клітинах, які не діляться протягом усього життя організму, до яких належать і клітини-палички, ДНК упакована в білковий комплекс хроматин, що складається з гетерохроматину та эухроматина. В звичайних клітинах-паличках більш щільне по своїй структурі гетерохроматин знаходиться на периферії комплексу, оточуючи менш щільно упакований еухроматин в центрі. Ця схема упаковки універсальна і справедлива для більшості складних і одноклітинних організмів.
 
Ймовірно, ця універсальність обумовлена важливістю функцій регуляції експресії ДНК, яку хроматиновий комплекс виконує за рахунок такої структури.
 
Вчені звернули увагу на той факт, що в клітинах-паличках мишей, що ведуть нічний спосіб життя, цей комплекс білків, ДНК і РНК має зворотне будова - гетерохроматин зосереджений в центрі, а еухроматин утворений білками, регулюють трансляцію генів, знаходиться на периферії. При цьому новонароджені миші такою структурою упаковки ДНК в клітинах-паличках спочатку не мають - вона розвивається тільки через два тижні після появи на світ.
 
Вчені змогли довести, що така звернена структура упаковки ДНК є в світлочутливих клітинах ще сорока інших видів тварин, що ведуть нічний спосіб життя.
 
Припущення вчених про те, що саме структура хроматинового комплексу дозволяє тваринам бачити в темряві, підтвердилися згодом у ході комп`ютерного моделювання показали, що клітини-палички, запаковані у сітківки нічних тварин в декілька шарів, пропускають промені світла крізь себе, передаючи його клітинам у наступному шарі.
 
На думку авторів публікації, отримані ними дані, вказують на те, що звернена структура упаковки хроматинового комплексу в клітинах-паличках з`явилася на самих ранніх етапах розвитку ссавців. При цьому, зміна способу життя тварин з нічного на денній і назад відбувалася неодноразово і кожного разу вона призводила до повторної адаптації цієї структури, повідомляє planetanimal.info.

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації