Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Мохоподібні допомогли вижити папоротям

Міжнародна команда вчених з Європи, Північної Америки та Китаю встановила, що папоротеподібні рослини пристосувалися до умов низької освітленості завдяки горизонтального переносу генів від мохоподібних. Своє дослідження автори опублікували в журналі PNAS. Коротко з його змістом можна ознайомитися, наприклад, на сайті duke.edu.

Дослідники встановили, що папоротеподібні пристосувалися до життя в умовах поганої освітленості в результаті горизонтального переносу генів від антоцеротовидних мохів. Папороті засвоїли від мохоподібних рослин ген, що кодує фоторецептори, відповідальні за сприйняття синього і червоного кольорів, тоді як більшість рослин краще сприймають світло в синій частині спектру.

Для доказу своєї теорії автори побудували генеалогічне дерево для досліджуваного гена і з`ясували, що розподіл генетичного матеріалу сталося близько 197 мільйонів років тому. Автори зауважують, що не знають точного посередника передачі генів від однієї рослини іншій, пише bestlifememories.com, але будова гаметангіїв (статевих органів у папоротей, слабо захищених від зовнішніх впливів) робить такий вплив відносно простим.

Горизонтальний перенос генів ─ процес передачі генів організму, не є його нащадком. Найпоширеніший випадок такого механізму ─ взаємодія вірусу і його жертви (наприклад, бактерії), на якому засновані багато методи генетичної інженерії.

Незважаючи на те що папоротеподібні є однією з найдавніших груп наземних рослин, більшість сучасних папоротей виникло порівняно недавно в результаті пристосування до життя в більш низьких, порівняно з покрытосеменными рослинами, ярусах ліси. Проведене дослідження продемонструвало високу еволюційне значення горизонтального переносу генів, що дозволило папоротям вижити в умовах конкуренції за світові ресурси з покритонасінневими рослинами.

Повернутися до списку публікацій






Останні публікації