Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Що викликало гнів білорусів

Гнів білорусів викликало не тільки підтасування виборів, а й масштабна кампанія залякування. У ніч перед голосуванням мешканці Мінська одержали sms-повідомлення про те, що ті, хто збереться на площі, будуть “втоплені у крові”. Раніше генерал Сухоренко, глава білоруського КДБ, заявив, що всі учасники вуличних акцій протесту будуть вважатися терористами і їм загрожує до 20 років ув’язнення. Однак навіть такий ризик не зупинив людей: після голосування на Жовтневій площі в центрі Мінська, за неофіційними даними, зібралося до 35 тисяч людей. Цифра вражаюча – як на стриману і флегматичну Білорусь. Наступний велелюдний мітинг опозиція планує провести в суботу, 25 березня. На цей день припадає День свободи – річниця проголошення Білоруської народної республіки, незалежної держави, яка виникла у 1918 році, а потім була роздавлена більшовиками. Опозиція сподівається зібрати до 100 тисяч чоловік й оголосити переобрання Лукашенка незаконним.

 
Натомість Лукашенко вже не планує розганяти протестантів. Він вирішив застосувати до мітингувальників примітивну тактику: покластися на холодну погоду та втому демонстрантів, які, нічого не добившись, будуть змушені розійтися по домівках. Тим часом у Мінську проводяться арешти. Серед затриманих – опозиційні журналісти, громадяни України і навіть один депутат польського сейму.
 
До теми
 
У Європі обговорюють можливі санкції проти режиму Лукашенка, але розуміють “символічність” цих дій. Поняття “санкції” міжнародним правом однозначно не визначені, однак в основному під цим словом розуміються примусові заходи, які можуть бути вжиті міжнародними організаціями у відповідь на серйозні правопорушення. Однак з економічними санкціями часто виникають проблеми.
 
Істотну частину своїх потреб у газі й нафті Європа задовольняє за рахунок поставок з Росії. При цьому три чверті імпортованих, зокрема у Німеччину, енергоносіїв проходить через білоруські трубопроводи. Тому на даний момент єдино можливими заходами, які обговорює міжнародна громадськість, є заборона на в’їзд у Європу для політичної еліти й цілеспрямовані фінансові санкції, наприклад, замороження закордонних активів представників мінського режиму.

Автор: Стелла Макс 
Джерело: Аргумент-газета
Опубліковано: 24.03.2006

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації