Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Основний інстинкт облради

Львівська облрада“Наша Україна” розколеться. І за собою потягне БЮТ
 
Львівська обласна рада обрана. Без п’яти хвилин депутати ось уже другий тиждень поспіль напівпублічно-напівкулуарно “перетирають” два важливих питання – формування помаранчевої коаліції на обласному рівні та обрання голови ради. За кадром залишається найважливіше третє питання: подрібнення двох мегафракцій НУ і БЮТ на менші “групи інтересів” та поява внаслідок цього у Львівській облраді 9-11 фракцій.За попередніми результатами голосування Львівщини, до облради впевнено пройшли НСНУ – 26,6% (45 депутатів) і БЮТ – 24,4% (41 мандат). Дісталися омріяних крісел ради Український народний Блок Костенка – Плюща – 5,8% (10), ВО “Свобода” – 5,6% (10), “Пора” – 5% (9) і Партія промисловців та підприємців – 3,2% (5).
 
Спікер із табакерки
 
Львівська ОДА і штаб НСНУ намагатимуться втілити в життя технологію із двох кроків, які повинні дозволити Петру Олійнику та “Нашій Україні” й далі мати вплив на облраду та не розвіяти міф про помаранчеву коаліцію.
 
Перший крок – обрання голови ради. Шляхом висунення наперед провальних кандидатур відбуватиметься “накручування” стосунків із БЮТ. Адже тимошенківці не захочуть підтримувати кандидатуру першого заступника губернатора Мирослава Сеника, що означатиме віддати кермо облради в руки Олійника. Якщо ж НСНУ “нагне” УНБ, ПППУ і “Пору” та й самостійно обере голову, то ми можемо стати свідками грандіозного скандалу між НСНУ і БЮТ, взаємних звинувачень у “кидку”. Відповідно, як вияв компромісності та доброї волі – “Наша Україна” погодиться на висунення представників фракції БЮТ. Наразі ними можуть стати “три Д” – Степан Давидяк, Ігор Держко та Іван Денькович. Проте для набрання 61 голосу БЮТ доведеться поєднати свої зусилля як мінімум із двома дрібними фракціями – наприклад, УНБ і “Свобода”. Але навряд чи це стане реальністю, оскільки БЮТ не матиме чим розплатитися за послуги “Свободи” та УНБ – влада в області та місті реально перебуває в руках НСНУ. Та й УНБ вже нині подекуди публічно декларує свою відданість ідеям львівської команди Віктора Ющенка і сподівається, що їм за це перепаде одна-друга посада.
 
Після двох-трьох голосувань “Наша Україна” під оплески залу виведе попід руки за трибуну свого другого номера Миколу Гориня. За задумом аналітиків НСНУ, 61-річний екс-губернатор Львівської області має вгамувати амбіції обох сторін. Під прапором політичної мудрості він і створить видимість консенсусу між львівськими ющенківцями і тимошенківцями. Про це активно напише загальноукраїнська преса, розповість національне телебачення і, не виключено, президент Ющенко “львівську коаліцію” поставить у приклад новому парламенту. Мовляв, можемо – коли схочемо. БЮТ радітиме, що не допустила до влади людей Олійника, а Петро Михайлович сподівається, що Горинь погодиться грати роль технічного спікера.
 
Призначити Гориня “Наша Україна” зможе й без “штиків” БЮТ. От у цьому їй якраз і зможуть допомогти голоси УНБ, “Пори” і ПППУ. І все це буде зроблено під гаслом вирішення політичної кризи, спричиненої необранням голови облради. Джерела ВЛАДИ повідомляють, що стабільним партнером Олійника може стати УНБ на чолі з Олексою Гудимою. За це Гудимі пообіцяли посаду заступника губернатора та заступника голови облради. І він вирішуватиме, кого ж делегувати туди від свого блоку. А от за місце другої “улюбленої дружини” змагатимуться “Пора” і “Свобода”. Проте в цій боротьбі депутати Тягнибока матимуть менше шансів, оскільки їхнього лідера ЗМІ пов’язують із так званим львівським олігархом Петром Димінським, котрий конфліктує з Петром Олійником. Отже, усвідомлюючи ймовірність коаліції НСНУ – УНБ – “Пора”, депутати з БЮТ намагатимуться втиснутися зі своїми амбіціями в плани Петра Олійника. Аби й собі не залишитися осторонь владного “корита”.
 
Тут, здавалося, і казці кінець... Але якщо БЮТ не вдасться підкласти свиню НСНУ під час обрання голови облради, то наступним кроком у реалізації плану “Нашої України” стане подрібнення і своєї мегафракції, і БЮТ на менші депутатські групи. “Несуни” повинні проробити це також і з БЮТ, тому що на фоні “розколу” президентської фракції нашоукраїнців вціліла група тимошенківців лише набиратиме додаткові бали в очах мешканців Львівщини.
 
Ще до виборів було зрозуміло, що в списку НСНУ до облради зібралися зовсім протилежні люди. Петро Олійник, Степан Кубів, Олег Мандюк, Володимир Кожан (у 2002 р. мав підтримку блоку “За єдину Україну!”), Леонід Мельник (молодший партнер Димінського), Ярослав Рущишин (зять Миколи Гориня, партнер лідера “Пори” Іващишина), Ігор Васюник (брат заступника керівника Секретаріату президента), Ігор Марчак – усі вони належать до різних бізнес-груп. Розвал мегафракції (а в грудні – січні НСНУ сподівалася отримати взагалі 70-80 депутатських місць) був прогнозований та очікуваний. Вже тоді лідери неформальних груп пропихали до списку своїх людей та прицілювалися до інших колег – як майбутніх членів своїх міні-
фракцій.
 
Згадаймо, як 2002 року монолітна “Наша Україна” у Верховній Раді доволі швидко розвалилася на кілька груп – НРУ, УНП, ПРП, “Разом” та власне “Наша Україна”. У 2006 році Львівський осередок НСНУ має шанс повторити шлях “старшого брата”. Разом з нею на дрібніші групи поділиться і БЮТ. Відповідна робота серед слабких духом і тілом депутатів-бютівців ведеться вже з 27 березня.
 
Автор: Кость Виговський, політолог   
Опубліковано: 07.04.2006
Джерело: Аргумент-газета

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації