Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Як може захиститися дитина до і після запровадження ювенальної юстиції?

Ювенальна юстиціяРозповідає автор тренінгу «Ювенальна юстиція» Ольга Лучка
 
– А як тепер може захиститися дитина, яка потерпає від домашнього насильства? Що зміниться після впровадження концепції ювенального суду?
 
– Заборона насилля над дитиною закріплена в кількох окремих нормативно-правових актах. Це положення ст. 28 Конституції України, яка проголошує: «Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню». Докладно покарання за вчинення насилля в сім’ї також описано в Законі України «Про запобігання насиллю в сім’ї», в постанові Кабміну «Про затвердження Порядку розгляду заяв і повідомлень про вчинення насильства в сім’ї або реальну його загрозу». Тому однією з головних тез мети концепції є підвищення рівня правового захисту неповнолітніх.
 
Держава повинна охороняти своїх громадян. У нашому випадку – забезпечувати судовий захист неповнолітнього як потерпілого. Саме для цього заплановано створення системи ювенальних судів, які розглядатимуть справи щодо жорстокого поводження з дітьми та невиконання батьками своїх обов’язків. Окрім кваліфікованих ювенальних суддів, систему ювенальної юстиції доповнюватимуть прокурори у справах неповнолітніх, адвокати з ювенальних справ, які зможуть захищати інтереси дітей.

Також по темі: Детские коляски: от трости до трансформера

Також для дитини, яка потерпіла від домашнього насильства, передбачено систему реабілітаційних заходів, які здійснюватимуть спеціалізовані державні та недержавні інституції. Впроваджуватимуть також програми і проекти, системи надання юридичної та психологічної допомоги потерпілим.
 
– Які саме проекти та програми соціально-психологічної реабілітації передбачено концепцією?
 
– Це, зокрема, реабілітаційні заходи, що стосуються не лише дитини, яка постраждала від жорстокого поводження або недбалого піклування, а й неповнолітнього правопорушника, котрому має бути надано психологічну допомогу та можливість адаптуватись у суспільстві. Із цією метою, наприклад, буде створено інститут пробації для неповнолітніх, де спеціалісти (педагоги та психологи) займатимуться реабілітацією, соціальною адаптацією та, що важливо, профілактикою правопорушень неповнолітніх. Вони надаватимуть індивідуальну психологічну характеристику дитини органам судочинства, братимуть участь у створенні рекомендацій щодо оптимальних заходів впливу (виховного та профілактичного) на неповнолітнього правопорушника, а також готуватимуть матеріали щодо забезпечення його цивільних прав, зокрема права на житло. Максимум уваги буде спрямовано на розроблення різноманітних заходів, що допоможуть запобігати правопорушенням серед неповнолітніх. Це програми відновного правосуддя, надання соціально-психологічної підтримки неповнолітнім та їхнім сім’ям, робота із соціальним оточенням неповнолітнього, призначення громадських робіт та освітньо-інформаційні превентивні програми.

Четвер, 01 вересня 2011, 15:53
Автор  Інна Анісімова

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації