Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Чи є підстави для страхів, які викликає ювенальна юстиція?

Аби перевірити, чи є підстави для таких побоювань, ми звернулися до юриста, автора тренінгу «Ювенальна юстиція» Ольги Лучки та з’ясували найгостріші питання у правовому полі.
 
– Найбільший страх у суспільстві викликає той факт, що після впровадження ювенальної юстиції у батьків «відбиратимуть дітей». Розкажіть нашим читачам, за яких умов батьків справді можуть позбавити батьківських прав?
 
– Позбавлення батьківських прав є винятковим заходом, який застосовують лише тоді, коли всі інші не дають позитивних результатів. До того ж лише щодо дітей, які не досягли 18-ти років. Такий засіб можуть здійснити тільки за рішенням суду. Стаття 164 Сімейного кодексу України встановлює низку підстав, з яких батьків можуть позбавити батьківських прав. Це, зокрема, відмова забрати дитину з пологового будинку без поважних причин, невиявлення щодо неї батьківського піклування протягом шести місяців, ухилення від виконання матір’ю чи батьком своїх обов’язків із виховання малюка, жорстоке поводження, хронічний алкоголізм або наркоманія батьків, будь-які види експлуатації дитини, наприклад, примушування її до жебракування та бродяжництва, засудження батька чи матері за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Також по темі: Планшетом ребенок может пользоваться уже с трех лет
 
На мою думку, такі підстави є цілком виправданими, оскільки вони загрожують життю, здоров’ю та повноцінному розвитку дитини. Але концепцією ювенальної юстиції їх не передбачено, тому її впровадження не може збільшити кількості випадків позбавлення батьківських прав.
 
– Перший ювенальний суд створено 1899 року в Чикаго (США) з метою догляду за безпритульними дітьми, сиротами, дітьми зі злочинними нахилами. Отже історично ювенальна юстиція опікувалася насамперед так званими «неблагополучними» дітьми. Чи подібний за змістом сучасний проект закону про ювенальну юстицію?
 
– Офіційно цей документ називається «Проект Концепції створення та розвитку системи ювенальної юстиції в Україні». Так, схожість концепції з першими подібними їй полягає у спрямуванні на захист прав та соціальну реабілітацію дітей, котрі порушили закон. Також передбачається комплекс заходів з охорони та реабілітації «неблагополучних» дітей, сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Але суттєва відмінність концепції від закону столітньої давнини в тім, що основою формування особистості вона відзначає сім’ю: її постійну підтримку, повагу родинних цінностей, батьків і старшого покоління, активне впровадження програм підтримки, підвищення значимості сім’ї, громади й оточення в житті дитини. Саме цей аспект відрізняє її від первинної концепції ювенальної юстиції, адже розглядає розвиток дитини у взаємозв’язку із сім’єю та суспільством загалом.

Четвер, 01 вересня 2011, 15:53
Автор  Інна Анісімова

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації