Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Чи «закінчиться» опозиція?

ТимошенкоДо кінця року, кажуть експерти, у Тимошенко може залишитися півсотні депутатських «багнетів».
 
А після наступних парламентських виборів їх кількість буде ще меншою.
 
Ряди офіційної опозиції рідіють. Кілька днів тому зі складу фракції БЮТ виключено сімох народних депутатів, які проголосували за зміни до Конституції й так продовжили термін свого перебування у Верховній Раді. Тож зі ста перевірених і вірних парламентських бійців, про наявність яких нещодавно упевнено заявляла Тимошенко, у неї залишилося тільки 93. «І це ще не кінець!» – стверджують політологи – не мине й року, як Юлія Володимирівна втратить ще кілька десятків депутатів. Звісно, цей процес відбудеться не без «дружньої» допомоги та втручання її опонентів – Партії регіонів зокрема і нині чинної влади загалом, які й надалі або переслідуватимуть своїх потенційних опонентів усіма доступними методами та спонукатимуть просити політичного притулку десь у світі, або ж робитимуть усе, щоби депутати-тимошенківці змінювали партійну орієнтацію.
 
Скільки ж іще «бійців» утратить Тимошенко? Якою, відповідно, буде подальша доля теперішньої опозиції? На кого Юлія Володимирівна може розраховувати? Як закінчить БЮТ-«Батькіщина», якщо Тимошенко засудять? І який стосунок до цього матиме влада?
 
За російським зразком
 
Щодо БЮТ-«Батьківщини», то, як кажуть експерти, перспективи у партії справді дуже нерадісні. Насамперед тому, що влада поставила собі за завдання маргіналізувати своїх конкурентів, тобто БЮТ. Та ще й робить вона це за російським лекалом. Адже Володимир Путін, прийшовши до влади, розпочав із того, що маргіналізував своїх тодішніх опонентів – Нємцова і всіх, хто входив у демократичний табір. І зроблено це було, варто зазначити, дуже ефективно. Передусім для цього у РФ відкривали різноманітні кримінальні справи. Тоді відрубували всі можливі фінансові потоки. Йдеться про Ходорковського, Березовського й усіх інших, хоч якось причетних до фінансування альтернативних політичних сил, – усіх або виганяли з країни, або позбавляли бізнесу. Таким чином опозицію загнали в гетто. А потім вона потрапила у якесь замкнуте коло, втратила контроль над своїми прибічниками і, відповідно, позбулася довіри людей. У нас роблять усе так само, практично один в один.
 
«Ситуація справді до болі схожа, – розповідає аналітик pr-групи “Polittech” Ярослав Макітра. – Виникає враження, що Тимошенко також у якомусь замкнутому колі й уже не контролює партійні структури та партію як таку. Із фракції щотижня когось виключають. Нещодавно Юлія Володимирівна заявляла, що в парламенті у неї залишилося сто людей. І, мовляв, це перевірені “бійці”, тому вона вдячна долі, що ці люди з нею залишилися. Буквально через два-три дні після такої наче оптимістичної заяви з фракції виключають сімох депутатів. От їх уже залишилося 93... Якщо так піде далі, то можна і з десятьма соратниками залишитися! Виглядає на те, що Тимошенко втратила в партії авторитет – і навіть ті члени БЮТ, які колись молилися на свого лідера, вже їй непідконтрольні. Вони собі дозволяють такі вольності, яких раніше навіть не можна було уявити. Тож БЮТ серйозно втрачає свої позиції, а Тимошенко – статус лідера опозиційних сил. Рейтинг ще трішки тримається на колишніх заслугах, але він давно не нарощує свою силу. Навпаки – все йде на спад. Тож тепер БЮТ на спаді, причому дуже серйозному та критичному. Чи вдасться партії викрутитися? Не факт».
 
Хто не здасться, той утече
 
Можливо, кількість прибічників Тимошенко зменшиться (хоча не критично) ще й через те, що багато хто з них, якщо запахне смаженим, шукатиме шляхів евакуації. Тобто проситиме політичного притулку десь у світах. Благо, прецедент є – екс-міністр Данилишин уже осів у Чехії. Його приклад готовий наслідувати інший прибічник Леді Ю – Микола Поживанов. І хоча цей політик уже давненько не є вагомою бойовою одиницею Юлії Володимирівни та не має впливу на фінансування партії, тобто з його відходом БЮТ нічого не втрачає, цей приклад наслідуватимуть більш потрібні Тимошенко люди. І цього також, на думку політологів, сподівається влада. Бо насправді посадити людину дуже складно. Адже у корупційних схемах пов’язано багато осіб – і такі, як Данилишин чи той же Поживанов, можуть багато розповісти. Зрештою, сам судовий процес привертатиме увагу. Тому іноді краще дати супротивникові втекти і таким чином похоронити його політичну кар’єру в своїй країні в майбутньому. Буде сказано приблизно так: «Бачите, як вони втікають? Отже, винні!»
 
«Тому я думаю, що до 2012 року фракція Тимошенко може скоротитися до 50-60 осіб, – додає Ярослав Макітра. – І це у кращому разі. Бо якщо наступні парламентські вибори відбуватимуться за такою ж системою, як і місцеві, то БЮТ-“Батьківщина” матимуть усі шанси залишитися у ВР зі ще меншою кількістю депутатів. У парламенті їх буде із сорок – це навіть менше, ніж можуть набрати “Фронт змін”чи “Свобода”».
 
Крах надії
 
А є ймовірність і того, що для БЮТ узагалі все може закінчитися цілковитим крахом, тобто він повторить долю партій влади – СДПУ(о) чи НДП. Для такого сценарію насправді потрібно небагато – лише засудити Тимошенко, давши їй невеличкий умовний термін покарання. За таких умов Юлія Володимирівна не зможе не тільки очолити список своєї партії, а й узагалі бути у ньому. А якщо першим номером у списку «Батьківщини» буде не Тимошенко, то не буде й партії як такої. На думку політологів, багато людей за такої умови не схочуть не лише фінансувати партію, а й навіть балотуватися під її брендом.
 
Умовна судимість може породити ще одну проблему – суд може заборонити Тимошенко покидати територію, наприклад, Києва. А це фактично підписка про невиїзд. І означатиме це, що Тимошенко не тільки не зможе брати участь у виборах – вона не матиме права подорожувати країною, щоби вести передвиборну кампанію. Це фактично обезголовить партію. А кадрового резерву, який допоміг би «розрулити» ситуацію, немає.
 
Щоправда, політолог Михайло Басараб вважає, що коли Тимошенко засудять, то рейтинг її партії шалено зросте. Адже саме тоді суспільство схаменеться і підтримає несправедливо звинувачених і засуджених. І навіть якщо арешт Юлії Володимирівни не позначиться на рейтингах її політичної сили, то позитив від цього отримають інші опозиційні політики, використавши це як приклад демонстрації ганебних учинків влади.
 
Втім, переконані експерти, у тому, що відбувається з опозицією, винна не тільки влада – Тимошенко сама добряче постаралася. Бо, по-перше, дуже давно не займається партійними справами, а по-друге, живе наче в якійсь ілюзії. Допити у прокуратурі вона й далі сприймає як піар. Мовляв, нехай мене тягають – мій росте рейтинг. Але на Банковій не надто переймаються, 13% чи 18% у Леді Ю. Бо що таке рейтинг? Він потрібен тільки у демократичних суспільствах, де може реалізуватися на виборах і перевтілитися у владу. Українські реалії засвідчують, що це не так. Тому поки Тимошенко не займатиметься партійною роботою, у неї нічого не вийде.
 
Така ось узагальнена думка опитаних «Інформатором» експертів. Втім, як свідчить новітня українська історія, свого часу у доволі схожій ситуації перебувала партія Януковича, якому також більшість аналітиків прогнозувала політичне небуття…

Вівторок, 03 травня 2011, 11:51
Автор  Марія   Недзельська 
Джерело:
газета Інформатор
 

Теги:

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації