Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Чи буде долар по 12 гривень?

Джерело фото: газета ПОСТУПДо кінця року, прогнозують експерти, національна валюта може обвалитися на 50%, інфляція становитиме 30%, а літр бензину коштуватиме як у Європі.

 
В Україні наразі ціни на всі види товарів і послуг, видається, досягли свого піку. Недавно відбувся серйозний скачок цін на бензин, зросла вартість валюти, всі види товарів – у тому числі крупи, олія та цукор – коштують як у Європі. А деякі з них навіть вище, ніж на світових ринках, відсотків так на 25. Одне слово, все, що могло подорожчати, подорожчало, тож більше боятися таких загроз нам, українцям, не потрібно. Принаймні така перспектива найближчим часом не загрожує.
 
А от і ні: експерти економічних ринків стверджують цілком інше – ризики існують, причому серйозні. Незабаром може обвалитися гривня, а бензин коштуватиме до 12 гривень за літр. Комунальні тарифи можуть зрости до кінця року відсотків так на 30. Це ж стосується продуктів харчування та інших товарів і послуг…
Затишшя перед бурею
 
Те, що ціни на деякі товари, продукти харчування та послуги вже тепер більші від європейських на 25%, вважають експерти, є явищем ненормальним. Це розуміють уже навіть вітчизняні виробники та монополісти. Зважаючи на це, влітку ціни навряд чи зростуть. Тож травень-червень (а можливо, навіть липень-серпень) буде відносно спокійним, ціни фактично на все будуть більш-менш стабільними. Тобто досягнуто такого собі нетривалого балансу. Біда в тому, що цей баланс дуже нестабільний. Його можна назвати таким собі затишшям перед бурею. Бо подальша осінньо-зимова перспектива є зовсім невизначеною.
 
«Версії щодо подальшого розвитку подій дуже погані, – вважає президент Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. – Особливо це стосується стабільності гривні. Тепер Нацбанк запустив станок і посилено друкує гроші. За квітень-травень в обігу серйозно збільшилася маса готівки та безготівки. Тільки задумайтеся – із початку 2010 року в обігу кількість готівки збільшилася на 18%, а безготівки – на 29%. Це критична межа. Варто лише викинути в обіг ще 10% готівки – і станеться обвал гривні щонайменше на 50-60%. Це може відбутися дуже швидко. За безготівкою обвал у нас уже готовий. І якщо ці 18 готівкових відсотків надруковано за 16 місяців, то за чотири-п’ять місяців запросто додрукують ще критичні 10%. Відповідно, вже у листопаді-грудні долар у нас може коштувати більш як 12 гривень, а євро візьме позначку в 16 грн. Тож висновок такий: якщо Нацбанк негайно не припинить друкувати гроші, то можна готуватися до такої кризи, якої ми не бачили з початку 1990-х. І нічого від неї нас не врятує. Золовалютний запас у нас також надзвичайно неякісний, бо значна частина його – запозичення».
 
Крім того, валютний курс нашої держави пов’язаний із МВФ. Ми можемо очікувати припинення кредитування уряду України, тоді Нацбанк змушений буде відпустити курс – і поступово гривня падатиме. «Протягом наступного місяця-двох ми точно знатимемо тенденції на цей рік, – додає екс-міністр економіки Володимир Лановий. – Уже найближчим часом можна буде помітити зниження курсу гривні. А от стрімке падіння відбудеться трохи згодом – наприкінці 2011-го або вже у наступному році».
Інфляційний маховик: 30% до кінця року
 
Загалом основна тенденція цього року, кажуть експерти, – це сукупне зростання цін. Іншими словами, інфляція. Вже тепер, тобто за чотири місяці 2011-го, індекс інфляції зріс на 5%. Якщо цей показник не зміниться, то до кінця року інфляція становитиме 18-20%. І це у кращому разі. Бо можна очікувати й 25%. А якщо правильно рахувати, то цей показник може зрости й до 30%. Найвразливіші позиції у житлово-комунальній сфері, енергетичні послуги та ринок продовольства. Власне цей перелік і стане основою інфляційних показників.
 
«Тенденцію до подорожчання цього року вже не зупинити, – переконує доктор економічних наук, професор Ростислав Слав’юк. – Ні щодо газу, ні щодо нафтопродуктів, ні щодо електроенергії, які мають впливи практично на всі галузі виробництва й господарства, у тому числі житлово-комунального, не спостерігатиметься стабілізації цін. Цьому сприяють різноманітні фактори: внутрішні та зовнішні. Річ у тім, що маховик інфляції у нас уже запущено – і він працює. Виробники і суб’єкти ринку перекладатимуть одне на одного вину. Виробники нафтопродуктів казатимуть, що дорожчає електроенергія. Виробники електроенергії стверджуватимуть, що зростає ціна газу, води і так далі. А якщо простіше, то всі суб’єкти ринку хочуть досягти успіху завдяки грошам населення. І заробити на тому, на що можна підняти ціну».
 
З іншого боку, впливатимуть на ціни нафтопродуктів та газу і зовнішні фактори. Зокрема, всі ті події, які відбулися в світі, насамперед в арабських країнах, неминуче матимуть цінові наслідки.
 
«Підозра, що на світових ринках може трапитися щось серйозне, безсумнівно, існує, – додає Олег Сокін. – Та навіть вже у червні можуть статися події, які зачеплять постачання світових ринків. Це можуть бути, наприклад, вибухи. Аль-Каїда, скажімо, підірве пару танкерів чи якісь більші структури – ось і готова криза. І тоді у нас бензин коштуватиме навіть більш ніж 12 гривень. Як наслідок, різко зросте вартість проїзду в громадському транспорті та житлово-комунальні послуги».
 
Втім, на думку Володимира Ланового, щоби ціна на бензин зростала, не потрібні зовнішні фактори. Цей ринок непрозорий, неконкурентний, кілька монополістів-постачальників тримають його в руках так міцно, що ніхто з ними нічого не може зробити. Тому в даному питанні немає альтернатив – ціни зростатимуть. Тенденція невтішна: вже незабаром бензин найпопулярніших марок зросте на 20-30 копійок.
 
Знову буде дефіцит
 
Не подорожчає найближчими місяцями лише одяг, взуття й побутова техніка. Хоч ближче до кінця року, на думку експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, цей товарний сегмент ринку також може зрости у ціні.
 
Щодо продуктів харчування, то їхній вартості рости вже нікуди, тож вони плюс-мінус триматимуться на тому ж рівні, що й досі. Але і це не є позитивом. Бо якщо, до прикладу, йдеться про городину, яйця та групу молочних продуктів, ціна на яку традиційно влітку падає, то цьогоріч суттєвого зниження, як це було раніше, чекати годі – сезонне зниження фактично не відбудеться. «Натомість спостерігатиметься інше, – додає Олександр Жолудь. – Можуть зникати певні продукти, як це відбулося недавно з гречкою. Продукт щезне, невдовзі з’явиться, але вже за новою ціною. Така схему часто застосовуватимуть на регіональному рівні. Виробники можуть домовитися – і все».
 
Але і це ще не всі неприємності, які чекатимуть українців найближчим часом. Іноземні інвестиції зменшилися втричі від рівня 2007-2009 років. Довіра приватних інвесторів падає. Внутрішній інвестор також відмовляється вкладати гроші в країні. Тож ситуація із розвитком бізнесу дуже тривожна. Тепер формально нібито щось зростає, але насправді економіка перебуває в рецесії. Статистичними маніпуляціями підтримується думка, що нібито у нас виробництво зростає – насправді такого немає і близько.
 
Україна має величезний державний борг, який потребує великих видатків із бюджету. Тож потрібні нові запозичення. Їх уряд бере – і заганяє себе у боргову яму. Тепер у нього не вистачає грошей на поточні проблеми – зарплати, дотації, субсидії, він це все скорочує.
 
А головне – від усіх цих новин не можна буде навіть відпочити. Бо вартість відпочинку може зрости також щонайменше на 10-20%, адже його ціна залежить від офіційних прибутків громадян. Бо згідно згідно з офіційною статистикою наші прибутки збільшилися на 10%. Відповідно, настільки ж, на жаль, зросте й вартість відпочинкових послуг. Тож у такій ситуації, як-то кажуть, сподіваймося на краще, але готуймося до гіршого. 
 
Середа, 08 червня 2011, 15:55
Написала  Адріана   Гринишин

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації