Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Зона привілейованих

КордонПереговори про Правила малого прикордонного руху завершилися. До пільгової зони не потрапили Львів і Дрогобич

У вівторок міністри закордонних справ України та Польщі парафували текст багатостраждальної угоди, яка дозволить мешканцям 50-кілометрової зони їздити до Польщі без віз. Практично це станеться на початку літа, адже угоду має ще схвалити Європейська комісія, а згодом і Сейм.
 

Власники «щасливої» прикордонної прописки – поляки й українці – безперешкодно пересуватимуться в обидва боки кордону, пише stimulzlall.com. Відтак «пограничні» українці здобудуть право гостювати у Польщі без візи до 60 днів. Чи не єдиним обмеженням в отриманні дозволу для наших співвітчизників стане обов’язкова наявність трирічної прописки в прикордонній зоні.

До смуги спрощеного перетину потраплять 1822 населені пункти Польщі, в яких мешкає близько 800 тисяч осіб, і 1545 населених пунктів України з населенням 1,5 млн. Як пояснили «Газеті…» представники польської дипломатії, наріжним каменем на останніх «торгах» було не питання ширини прикордонної смуги, а спосіб оплати медичних послуг, адже у Польщі за них розраховуються завдяки відповідним страховим полісам. Напередодні підписання угоди таки вдалося порозумітися, тож українці з прикордонної смуги зможуть «підлікуватися» в Польщі, якщо придбають зазначений поліс.

Щоправда, для них припасли й чималу «ложку дьогтю». Як пояснив «Газеті...» генеральний консул Польщі у Львові Вєслав Осуховський, «на мешканців прикордонної смуги поширюватимуться нові правила. Їм уже не вдасться щоденно й по декілька разів курсувати з блоком сигарет і літром горілки. Можна буде проносити лишень пачку сигарет, та й то відкриту».

Для безвізового руху «прикордонні» громадяни отримуватимуть спеціальну пластикову картку, а на кордоні встановлять нову інформаційну систему, яка дозволить уникнути напруження, спричиненого чергами. Українські прикордонники зазначили «Газеті…», що «майже готові до її запровадження, а за пару місяців повністю підлагодять усі технічні моменти».

За інформацією «Газети…», жодних «шлагбаумів чи КПП», котрі б відділяли прикордонну зону від решти Польщі, не буде. Щоправда, якщо «прикордонного» українця впіймають за межами належних 50 км, то заберуть спеціальну картку й заборонять йому в’їзд у «шенґенські» терени на кілька років. Пластикове посвідчення матиме чип, котрий підключатиме абонента до спеціальної прикордонної інформаційної бази. Поляки навіть не проти запускати власників таких карток до себе без закордонного паспорта. Термін дії першого «пробного» дозволу становитиме два роки, а наступний видаватимуть уже на п’ять. Картка коштуватиме українцеві орієнтовно 20 євро. Щоправда, вже домовлено про пільговиків, звільнених від оплат. Це будуть діти віком до 18 років, інваліди та пенсіонери. Видаватимуть ці документи лише у двох консульствах – у Львові та Луцьку.


Львів наразі «у прольоті»

За включення столиці Галичини до безвізової зони ще боротимуться

Формально Львів мав би шанси стати головним прикордонним портом України в ЄС, адже навпростець від крайньої точки міста до кордону – 48 кілометрів. Та проблемою є розміри Львова, адже йдеться про додаткових 700-800 тисяч людей, які можуть претендувати на безвізовий в’їзд. Таку кількість пільговиків контролювати вкрай важко. А саме втрати контролю над ситуацією бояться у Брюселі.

Щоправда, крім моральної неготовності єврочиновників, фізично не готовий і українсько-польський кордон. Львівщину наразі обслуговують лишень чотири пропускні пункти, та й вони недостатньо потужні. Про необхідність їхнього переобладнання торочать давно і натхненно, але реально зрушила справа лише в Раві-Руській. Як пояснили «Газеті…» українські дипломати, найважливіше, аби «угода пройшла всі необхідні процедури й на практиці показала Брюселю, що нічого страшного після запровадження безвізової зони не станеться. За півроку-рік можна буде спокійно виборювати окремий статус для Львова. І якщо українська сторона зарекомендує себе добре, то поляки радо підтримають нас перед Брюселем».


Організувати собі фальшиву прописку наразі не проблема

Головною умовою отримання «права на в’їзд» є трирічна прописка у прикордонній смузі. Як з’ясувала «Газета…», найпростіша стежина до ЄС веде через паспортний стіл райвідділу. Такий досвід уже цілком виправдав себе на Закарпатті, котре має свою «зону» з Угорщиною. Як розповіли «Газеті…», основною складністю стає не стільки реєстрація на прикордонні, скільки своєчасна стара виписка. «Нині, поки не почали пильнувати, це обійшлося б приблизно у 200-300 доларів. «Якщо ж є змога почекати зо три роки, то без проблем можна прописатися в родичів, ясна річ, якщо вони не проти, чи купити одну кімнату в будь-якому селі. Українське законодавство дозволяє реєстрацію хоч 50 осіб в одній квартирі». Найважливіше, аби український паспорт видали не пізніше, ніж уписано фальшиву реєстрацію.


Розіграти «карту поляка»

28 березня консульства Польщі почнуть видавати «карту поляка», котра передбачає низку суттєвих привілеїв для українських громадян.
Цей документ суттєво спростить життя всім тим, хто «підтвердить приналежність до польського народу». Ця картка не порушує українського закону про подвійне громадянство й не є різновидом польської візи, хоча й значно спрощує її отримання.

Власник «карти поляка»

зможе:
- отримати «довгограючу» і багаторазову польську візу безкоштовно;
- легально працювати в Польщі, не отримуючи дозволу на роботу;
- здійснювати підприємницьку
діяльність у Польщі на тих самих умовах, що й польські громадяни;
- користуватися в Польщі безкоштовною системою освіти на початковому, середньому та вищому рівнях на таких самих умовах, що й громадяни Польщі;
- подавати заяви на отримання грантів і стипендій, призначених для іноземців, які навчаються у Польщі;
- у разі нещасних випадків користуватися в Польщі безкоштовною медичною допомогою на тих самих засадах, що й польські громадяни;
- користуватися по всій Польщі 37-відсотковою знижкою на залізничні квитки;
- безоплатно відвідувати державні музеї в Польщі.
 

Автор: Антін БОРКОВСЬКИЙ / 13:22 06.03.2008

Джерело: Газета по-львівськи

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації