Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

СОТ – і що нам з того?

СОТАвтор: Всеволод ПОЛІЩУК, Газета по-львівськи

Експерти розмірковують, чого очікувати мешканцям Львівщини від вступу України до Світової організації торгівлі
 
Минулого тижня Верховна Рада таки ратифікувала протокол про вступ України до Світової організації торгівлі. А це означає, що вже за три тижні нас вважатимуть повноцінними членами СОТ. Хоча на повну адаптацію дали час до 2012 року, перші наслідки відчуємо вже цьогоріч. «Газета…» розпитала в експертів, якими вони будуть для Львова й області, які підприємства виграють, а які пограють, як це вплине на фінансове становище пересічних львів’ян.
 
Під ударом – молочарі та рибні господарства
 
«Оці всі заяви про те, що цілі галузі виробництва «помруть» після вступу України до СОТ, – це міф, – зазначив «Газеті…» Олександр Чорний, науковий співробітник регіонального відділення Національного інституту стратегічних досліджень у Львові. – Так, можуть закрити окремі підприємства. Певні товари, які виготовляють на Львівщині, можуть зникнути з ринків, не витримавши конкуренції з якіснішими закордонними. Але загалом немає підстав говорити, що програють цілі галузі. Хоча зрозуміло, що комусь буде не так тяжко, хтось узагалі отримає лише плюси, а комусь буде надзвичайно складно. Якщо ж говорити про критичний вплив, то на Львівщині можна виділити лише дві такі галузі, обидві – у сфері сільського господарства. Це молочарство та рибне господарство, адже вступ до СОТ означає посилені вимоги до сертифікації продукції, а в цих галузях вони найжорсткіші. Для решти ділянок сільського господарства на початках також буде більше мінусів, аніж плюсів. Однак усе не так страшно: Львівщина давно перенасичена, наприклад, контрабандним м’ясом, та при цьому наші м’ясники виживають, а деякі навіть незле розвиваються. Отже, наявність високої конкуренції не має стати чимось несподіваним для сільгоспвиробників області».
 
За словами експерта, якщо говорити про Україну загалом, то найбільші складнощі виникнуть у машинобудуванні, зокрема, у виробників автомобілів. Однак у Львові й області ця галузь не базова. Натомість добре розвинуті легка промисловість і сфера послуг, котрі лише виграють від входження до Організації. Тим паче, що багато підприємств є споживачами іноземної продукції, яка подешевшає. «Взагалі в будь-якій галузі можемо говорити про недоліки лише в короткостроковій перспективі, до 5 років. Надалі ж відчуватимемо тільки позитиви. Головний із них: наближення наших товарів до світової кон’юнктури, перехід на виробництво того, на що справді є попит, а не того, що диктує наша викривлена тарифно-митна політика. Великим плюсом є очікуване зростання інвестицій», – каже Олександр Чорний. «Вступ до СОТ – світлий момент для української господарки, зокрема економіки Львівщини», – переконаний експерт.

Опубліковано: 12:24 17.04.2008
 

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації