Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Помилки в перекладі

Конституція ЄСАвтор: Дмитро Борисов

У Польщі вибухнув гучний скандал після публікації у газеті Rzeczpospolita даних про виявлені помилки в польському перекладі Конституції ЄС.
 
Права опозиція вимагає відтермінувати час передачі польського перекладу Конституції до Сейму та початку процедури ратифікації. Цілком імовірно, що тут опозиція здобуде перемогу.
 
Журналісти з Rzeczypospolitej першими розповіли громадськості про те, що польський переклад Конституції Євросоюзу, який уже було опубліковано в Офіційному віснику ЄС та розіслано до всіх країн-членів, містить декілька десятків серйозних змістовних помилок і розходжень з іншими мовними версіями документа. Заступник міністра закордонних справ Польщі Якуб Вольський сказав на засіданні комісії Сейму в закордонних справах і справах ЄС, що таких неточностей нарахували не менше 40. Окрім того, в тексті міститься не менше й стилістичних, граматичних, а також пунктуаційних помилок. Аби виправити їх, міністерству закордонних справ доведеться працювати ще 3-4 місяці.
 
Подання про ратифікацію Конституції уряд мав передати до Сейму разом із польським перекладом на початку наступного місяця, аби нижня палата польського парламенту врешті-решт визначилася з процедурою ратифікації та датою референдуму. Правлячі лівоцентристи хотіли б домогтися проведення референдуму вже цього року одночасно з президентськими виборами. Тепер очевидно, що рішення про це можуть ухвалити нескоро.
 
Права опозиція – “Право та справедливість” і “Громадянська платформа” вважають за доцільне перенести референдум на 2006 р.,  аби громадяни ретельно ознайомилися з текстом документа.
 
Опозиція наполягає також на тому, щоб референдум у жодному разі не було поєднано з виборами до органів державної влади  (президентські вибори в Польщі повинні відбутися восени цього року, а парламентські – 19 червня). Якщо референдуму не проводитимуть одночасно з виборами, то шанси на те, що явка виборців перевищить 50%, необхідних для визнання його таким, що відбувся,  є доволі низькими.
 
У разі провалу референдуму Конституцію доведеться ратифікувати двома третинами голосів у кожній палаті парламенту. Зібрати необхідні голоси буде ще важче, адже популярністю в Польщі зараз користуються опозиційні праві та правоцентристські партії, представництво яких у Сеймі після виборів, як очікують, буде значно збільшено.
 
Львівська газета, п’ятниця, 21 січня, 2005 року, № 10 (577)

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації