Архів інтернет-видання КуПол до жовтня 2004 року.
Новий сайт знаходиться за адресою http://cupol.lviv.ua

Залякуй і владарюй!

Лех КачинськийСтелла Макс, Аргумент-влада   

24.02.2006
 
Такою тактикою керується польський президент Лех Качинський, щоб тримати парламент під своїм контролем
 
Польщу спіткала та сама політична буря, що й Україну, – розпуск парламенту, дострокові вибори, інші лякалочки від президента... Проте буря, яка несподівано виникла в Польщі, так же несподівано і вгамувалася. Дострокових виборів у Польщі не буде, заявив президент Польщі Лех Качинський. Принаймні найближчим часом.
 
Президентська “качка”
 
Чутки про те, що “президент близький до прийняття рішення про розпуск сейму”, виявили перші ознаки життя минулого тижня. Повідомлення такого змісту передала Польська агенція преси (PAP) після того, як в агенцію зателефонував один з лідерів партії “Право і Справедливість”, з лав якої вийшов президент Качинський, і “цілком таємно” поділився інформацією, що йому відомо, що увечері в телезверненні президент збирається заявити про розпуск сейму.
 
Привід був. Минав двотижневий термін, протягом якого Качинський міг оголосити про припинення повноважень депутатів діючого парламенту й дострокові вибори. Таке рішення президент Польщі міг прийняти після того, як парламент країни у встановлений строк не надав президентові на підпис бюджет.
 
Першою реакцією на сенсаційне повідомлення PAP була недовіра. Після чого виникла паніка. Справа в тому, що паралельно PAP опублікувала дані найновішого дослідження рейтингів політичних партій, з яких виникало, що оголошення нових виборів стане для багатьох з них справжньою катастрофою: якщо вони й потраплять у парламент, то їх представництво різко скоротиться. Вони навіть почали надсилати один одному СМС-ки зі змістом “The end”.
 
Дезорієнтацією парламентарів блискавично скористався Ярослав Качинський, брат-близнюк президента і лідер партії “Право і Справедливість”. Це Ярослав, після того, як не вдалося створити урядову коаліцію з головними конкурентами на виборах – “Громадянською платформою” (ГП), виступив ініціатором “стабілізаційного пакту”, який би гарантував уряду більшість. Крім лідера ПіС, пакт два тижні тому підписали керівники крайніх угруповань у сеймі: Анджей Леппер (ліворадикальна “Самооборона”) і Роман Гертих (націонал-католицька “Ліга польських родин”).
 
Тепер Ярослав Качинський вирішив закріпити свій вплив. Він примусив Леппера й Гертиха підписати додаток до пакту. У ньому ці політики відмовилися від підтримки законопроектів і виправлень, що виходять від політичних противників, а також зобов’язалися висувати самостійні ініціативи тільки при повній згоді з іншими учасниками пакту. Тобто фактично депутати “Самооборони” і “Ліги польських родин” можуть тепер голосувати тільки за проекти ПіС. Після цього у вечірньому зверненні президент сказав: якщо укладено “стабілізаційний пакт”, то він не бачить причин скорочувати повноваження сейму.
 
Новина про розпуск парламенту, як виявилося, була звиклою політичною “качкою”. Керівник польських спецслужб Збігнєв Вассерман вважає, що політичний трилер навколо розпуску парламенту – це “ефект журналістської провокації”. Натомість, на думку багатьох аналітиків, політики з оточення ПіС свідомо спровокували паніку в сеймі, щоб впливати на “неслухняних” членів коаліції. Зокрема, так коментує політичну ситуацію в країні польський політолог Олександр Смоляр: “Навмисно створюється непевність, коли ніхто не знає, яким буде рішення. Так брати Качинські контролюють поведінку інших”.

Продовження: Інвестори змінюють тактику

Повернутися до списку публікацій


Останні публікації